Rozstęp mięśni prostych brzucha (płaski brzuch po ciąży):
Anatomia mięśnia prostego brzucha
dzieli się on na dwie części, położone symetrycznie po obu stronach linii środkowej ciała. Łączy je kresa biała będąca silnym pasmem łącznotkankowy. Mięsień prosty i kresa biała przyczepiają się do wyrostka mieczykowatego mostka i spojenia łonowego. Kresa biała jest węższa w okolicy klatki piersiowej ma około 1-1,5 cm, natomiast szersza przy pępku około 2—2,5 cm. Pod wpływem hormonów ciążowych kresa wiotczeje i dochodzi do rozejście się obu mięśni prostych na boki. Ma to na celu zwiększenie miejsca dla powiększającego się płodu.
Po porodzie mięśnie powinny samoistnie powrócić do swojego poprzedniego ułożenia.
Niestety nie zawsze tak się dzieje. Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny wystąpienia tej nieprawidłowości.
Jako główne czynniki ryzyka możemy wymienić:
- duży płód,
- dużą ilość wód płodowych,
- ciążę mnogą,
- nadmierny przyrost masy ciała,
- otyłość przed ciążowa,
- kolejne ciąże.
Skutki rozstępu mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia kobiety, ponieważ może wystąpić przepuklina brzucha, uwięźnięcie jelita, ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, nietrzymanie moczu i inne problemy uroginekologiczne. Ponadto brzuch wygląda nieatrakcyjnie.
Jeżeli obawiasz się, że ten problem dotyczy także Ciebie, możesz sama spróbować wykonać prosty test:
- Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych, kolanowych oraz stopami opartymi na podłodze.
- Połóż palce wzdłuż linii środkowej ciała tuż nad pępkiem, lekko dociśnij do brzucha. Trzymając palce w linii pośrodkowej brzucha, unieś nad podłogę głowę i barki. Sprawdź jak zachowują się Twoje palce dłoni leżącej na brzuchu.
- Obserwujemy jaka ilość palców mieści nam się w przerwie między płatami mięśnia prostego. Jeśli na 3 cm (2 palce) i więcej, bądź uwypuklił nam się ,,stożek’’ możemy przypuszczać, że problem może nas dotyczyć.
Powyższy test skupia się tylko na odległości pomiędzy brzuścami mięśnia prostego brzucha, więc nie jest na tyle skuteczny, by móc wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jest testem poglądowym, najlepiej, jeśli sprawdzi to specjalista – dlaczego?
Bowiem należy wspomnieć, iż rozejście mięśnia prostego brzucha to zaburzenie funkcjonalne i strukturalne, ponadto możemy wyróżnić kilka odmian rozejścia mięśnia prostego brzucha.
W niektórych przypadkach fakt, iż wyjdzie nam z testu, że odstęp między brzuścami mięśnia prostego brzucha jest na 2 palce lub mniej nie oznacza, że nie mamy z nim problemów. Może się okazać, że odległość między brzuścami jest w normie, ale kresa biała jest bardzo rozciągnięta, pojawia się charakterystyczny stożek pośrodku lub kresa się zapada – wtedy potrzebna jest fizjoterapia i praca nad poprawą funkcji mięśniowej.
Może też wystąpić odwrotna sytuacja, że odległość między brzuścami jest większa niż 2 palce, ale kresa biała pracuje bardzo dobrze i nie będzie potrzeby terapii, gdyż funkcja mięśnia jest zachowana.
Pomimo krążących MITów, nie każdy brzuch który jest „odstający” świadczy o rozejściu mięśnia prostego brzucha. Czasami wynika to np. z błędnej postawy. Przy rozejściu mięśnia prostego brzucha nie zawsze występuje też dysfunkcja mięśni dna miednicy, ale warto sprawdzić ich stan u specjalisty, gdyż w wielu przypadkach się trudności łączą.
Nie ma idealnych, uniwersalnych ćwiczeń, które można byłoby zaproponować wszystkim Panią zmagającym się z rozejściem, dlatego warto spotkać się z fizjoterapeutą, by sprawdził co jest dobre dla Ciebie.
Natomiast warto dbać o profilaktykę…
- leżeć na brzuchu po 10-15 min dziennie (nie dotyczy oczywiście okresu ciąży), a jeśli jesteś świeżo po porodzie warto pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem podłożyć poduszkę – przyśpieszy to proces obkurczania się macicy, poprawi pracę jelit i wpłynie na dobre gojenie ran,
- wykonywać ćwiczenia z oddechem przeponowym, techniki hipopresyjne,
- pamiętać o dobrych nawykach w czynnościach dnia codziennego m.in. wstawać i kłaść się przez bok, kaszlać/kichać z jednoczesnym skręcaniem tułowia oraz głowy do boku, nie przeć w toalecie, przy oddawaniu stolca podłożyć sobie stołek pod stopy,
- nie wciągaj brzucha, nie używaj pasów poporodowych,
- nie wykonuj brzuszków ani innych ćwiczeń na mięsień prosty brzucha, bez wcześniejszego wzmocnienia oraz wyregulowania napięcia mięśniowego mięśni głębokich,
- zwracaj uwagę na prawidłową postawę całego ciała, koryguj nieaktywną postawę,
- pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu oraz zdrowym odżywianiu organizmu.